Kominki i piece opalane drewnem są rzadko używane w nowoczesnych domach do ogrzewania, ponieważ zaawansowane technologicznie metody utrzymywania ciepła są znacznie szybsze, wygodniejsze i nie wymagają takich kosztów. Mimo to kominki nie tracą na popularności, tworząc wyjątkową emocjonalną atmosferę w wiejskich domach lub mieszkaniach miejskich.
Jednym z ważnych zabiegów zapewniających bezpieczne użytkowanie pieca lub kominka na drewno jest regularne czyszczenie komina. Jest to niezależnie od projektu komina. Po co czyścić komin i jak często należy to robić? Jak skutecznie można przeprowadzić tę procedurę za pomocą czyściwa kominowego?

Dlaczego musisz czyścić swój komin

Aby zrozumieć, dlaczego konieczne jest czyszczenie kominów pieców i kominków z sadzy, przede wszystkim musisz wiedzieć, co dzieje się w kominie, gdy używasz dowolnego rodzaju paliwa stałego, w tym drewna opałowego. Kiedy ogień płonie w kominku lub piecu, tak zwane produkty spalania, sadza. Wszystko to wraz z dymem trafia na górę, bezpośrednio do kominów i osiada miękką tłustą warstwą na ścianach komina. Im dłużej minęło od ostatniego czyszczenia, tym mniej miejsca pozostaje w kominie na odciąganie dymu i produktów spalania.

Oczywiście prawidłowa eksploatacja, a także przestrzeganie prostych zasad doboru drewna opałowego do pieca lub kominka, może znacznie spowolnić ten proces:

  • W piecu (kominku) nie wolno palić niczego poza drewnem opałowym. Lepiej jest spróbować pozbywać się innych odpadów domowych, nawet odpadów papierowych, w inny sposób.
  • Wybieraj drewno opałowe wyłącznie dla tych gatunków drzew, które zawierają minimum żywicy. Są to np. suche drewno olchy, osiki, dębu, brzozy. Nieco gorszej jakości jest drewno opałowe z drzew owocowych, które tak uwielbiane są ze względu na swój niesamowity aromat, który uwalnia się podczas spalania. Na tej liście eksperci biorą pod uwagę drzewa iglaste, które emitują dużą ilość sadzy, ze względu na wysoką zawartość naturalnych żywic. Nie zaleca się również częstego używania topoli i wierzby, które nie należą do najdroższych, ale szybko się palą.
  • Nie zapomnij regularnie czyścić dmuchawy.

Przestrzeganie wszystkich powyższych, wraz z zapobieganiem, pozwoli uniknąć poważnego zatkania komina przez lata. Ale pomimo tego nie można uniknąć czyszczenia rury pieca (kominka). Oprócz osadzania się sadzy, w przypadku dostania się do rury gruzu lub ciała obcego może powstać blokada zewnętrzna. Dlatego specjaliści zajmujący się naprawą i czyszczeniem kominów często zalecają sprawdzanie komina jesienią i wiosną.

Jak zrozumieć, że trzeba wyczyścić komin? Pierwszym znakiem, że nie można odroczyć zabiegu, będzie zauważalne pogorszenie trakcji. Uwalnianie głównej ilości dymu i zapachu nie przez komin, ale do pomieszczenia, iskry wylatujące z kominka – sygnał, że komin jest brudny. Powolny i niewystarczający przepływ powietrza nie tylko wytwarza dym, ale może również prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto iskra z kominka może spowodować pożar lub obrażenia.

Co jeszcze jest tak niebezpiecznego w zanieczyszczonym kominie? Spalanie nagromadzonej sadzy może łatwo doprowadzić do pękania i niszczenia ścian komina. Na podstawie powyższego można dojść do wniosku: czyszczenie komina to ważny zabieg, którego dokładność i regularność zależy od prawidłowego funkcjonowania pieców i kominków oraz bezpieczeństwa domu.

Dlaczego komin jest zatkany?

Zatykanie komina to naturalny proces, który zachodzi w wyniku spalania. Tylko część paliwa, która rozpada się na frakcje, przybiera postać gazową i jest emitowana do atmosfery.
Inne fragmenty o cięższej i gęstszej strukturze przybierają postać nalotu sadzy i z czasem osadzają się na wewnętrznej powierzchni rury, znacznie ją uszkadzając.

Wychodzący z dachu komin należy zamknąć specjalną osłoną wiatroszczelną. Wówczas, w okresie nieoperacji, nie będzie tam urządzane gniazdo ptaków czy os, a zimą liście, gałęzie, lód i inne obce elementy nie będą wnikać do środka.

Stosowanie drewna opałowego z drzew iglastych powoduje zatykanie się odpływów. Zawarte w nadmiarze lepkie substancje żywiczne tworzą mocną bazę adhezyjną i pomagają utrzymać na niej osady sadzy.

Takie zanieczyszczenia są trudne do oczyszczenia preparatem i wymagają starannego usunięcia za pomocą urządzeń mechanicznych.

Dlatego spalanie takich ludzkich odchodów w piecu pieca lub kominka niekorzystnie wpływa na działanie urządzeń grzewczych dowolnej klasy.

Wszystko to w postaci gęstego i lepkiego osadu pokrywa wewnętrzną powierzchnię rur i stwarza warunki do zatrzymywania sadzy, sadzy i sadzy. Kanał, którym elementy gazowe ulatniają się do atmosfery, jest zredukowany do minimum, przeciąg zostaje odwrócony, a część dymu dostaje się do salonu.

Temperatura w pomieszczeniu spada, a korzystanie z urządzeń grzewczych staje się niebezpieczne ze względu na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Przyspiesz zatykanie przewodu kominowego osadami drewna opałowego z niedawno wyciętego wilgotnego lasu.

Sadza, która gęsto pokrywa wnętrze rury, jest wysoce łatwopalna i może niespodziewanie zapalić się. Jest to obarczone pożarem w pokoju i przeniesieniem ognia do sąsiednich domów i pobliskich budynków gospodarczych.

wyłazy dachowe dla kominiarzy
wyłazy dachowe dla kominiarzy

Czasami aktywne nagromadzenie osadów węgla wewnątrz rury powoduje błędy, przypadkowo lub z braku doświadczenia, popełnione w procesie układania paleniska i aranżacji komina na kominek lub piec.

To mógłby być:

  • nieprawidłowo obliczony kąt nachylenia rury;
  • zbyt cienkie ściany systemu odwadniającego;
  • nieprawidłowo dobrana rura kominowa;
  • zwiększona objętość kondensatu z powodu niewystarczającej izolacji termicznej;
  • nadmierna liczba zagięć i skręceń komina;
  • odpowiednie wyłazy dachowe; – więcej o wyłazach zobaczysz TUTAJ
  • szorstkość na wewnętrznej powierzchni rozgałęzionych kanałów.

Przyczyny te przyspieszają zanieczyszczenie komina i kilkukrotnie obniżają sprawność pieców, kotłów i kominków. Właściciele domów powinni być bardzo ostrożni przy wyborze producentów pieców i kontaktować się tylko z tymi, którzy już potwierdzili swoje umiejętności i wysokie kwalifikacje.

W przeciwnym razie, z godną pozazdroszczenia regularnością, pojawi się pytanie, jak wyczyścić komin w domu, co przysporzy ci wiele kłopotów i będzie wymagało stałych kosztów finansowych. To potwierdzi biuro rachunkowe Zabrze.

Kominiarz czego używać i jak czyścić
Kominiarz czego używać i jak czyścić

Metody czyszczenia

W zależności od sposobu oczyszczania kominów pieców i kominków z sadzy wszystkie metody usuwania brudnych osadów z komina można podzielić na trzy grupy:

  • Najstarszą znaną metodą jest mechaniczne lub tradycyjne czyszczenie komina. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnych „kominiarzy”: różnych szczotek i „rdzenia”, liny o dużej wadze, aby rozbić zator. Mimo zewnętrznej prymitywności takie czyszczenie kominów i kominków z sadzy daje najlepszy efekt i pozwala uporać się z najbardziej zaawansowanymi rodzajami zatkania komina.
  • Czyszczenie termiczne to również dość stara metoda, sprawdzona przez lata. Polega na „spalaniu” sadzy poprzez podgrzanie jej dobrze wysuszonym drewnem sosnowym. Z technicznego punktu widzenia rozpalenie ognia i oczekiwanie na rezultat jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem. Ale też najniebezpieczniejsze: przy dużym nagromadzeniu sadzy pożar komina to praktycznie niewielka eksplozja. Rura, zwłaszcza rura murowana z małymi pęknięciami, może się po prostu rozpaść. Dlatego eksperci zalecają stosowanie tej metody tylko jako środek zapobiegawczy, pod warunkiem, że duża ilość sadzy i sadzy nie zdążyła osiąść w kominie.
  • Czyszczenie chemiczne (niemechaniczne). Biorąc pod uwagę użycie takiego narzędzia, jak kłoda do zamiatania komina do czyszczenia rury pieca (kominka), którego recenzje można znaleźć na większości forów budowlanych, warto bardziej szczegółowo rozważyć metody chemiczne. Stosowanie chemicznych właściwości substancji do rozpuszczenia lub wysuszenia sadzy w kominie rozpoczęło się wiele dekad temu od tzw. środków ludowych. Na przykład najsłynniejszym hackiem wymyślonym przez naszych pradziadków jest przypalanie skórek ziemniaków. Często też czyszczono komin, posypując rozgrzane drewno solą. Dziś, wraz ze środkami ludowymi, w sklepach pojawiła się duża liczba nowoczesnych chemicznych produktów laboratoryjnych, przeznaczony do niemechanicznego czyszczenia komina. Takie produkty są dostępne w postaci prasowanych prętów (lub kłód), a także w postaci suchych mas proszkowych. Różni się od tradycyjnych metod współczesnej „chemii” koniecznością ścisłego przestrzegania instrukcji i przestrzegania dawkowania, a także mniejszą ilością stosowanej jednorazowo substancji.

Oceń: