Ciąg kominowy ( cug w kominie ) to fizyczny proces, w którym spaliny z pieca niezawodnie wypływają na zewnątrz poprzez przewody i kanały kominowe. Zależy on między innymi od konstrukcji oraz temperatury spalin, która musi być odpowiednio wysoka. W przeciwnym razie komin może nie zasysać, źle się palić lub dymić. Wymieniamy najważniejsze czynniki wpływające na ciąg kominowy. Wyjaśniamy również, jak eksperci mogą obliczyć, zmierzyć i poprawić ciąg kominowy.

Ciąg kominowy

Zwykle kominki i piece pracują z tzw. ciągiem naturalnym. Oznacza to, że spaliny wypływają na zewnątrz bez mechanicznego wspomagania, takiego jak wentylator w rekuperacji . Jest to możliwe dzięki prawom fizyki: podczas spalania paliwa w piecu powstają spaliny o wysokiej temperaturze. Mają one mniejszą gęstość, co powoduje, że wznoszą się w górę komina. W środowisku zewnętrznym zwykle panują znacznie niższe temperatury. Powstaje różnica ciśnień i w kominie powstaje podciśnienie. Ten tak zwany ciąg kominowy zasysa powietrze do spalania. Jest to więc szczególnie ważne dla działania kotłów grzewczych czy kominków.

poprawa ciągu w kominku (2)
poprawa ciągu w kominku

Czynniki wpływające na ciąg w kominie

Aby spaliny odpływały na zewnątrz, a do ognia docierała odpowiednia ilość powietrza do spalania, ciąg kominowy musi być dopasowany do pieca. Ale jak to osiągnąć i od jakich czynników faktycznie zależy ciąg w kominie? Poniższy przegląd przedstawia najważniejsze czynniki wpływające na efekt komina.

Temperatura spalin

Podobnie jak balon na ogrzane powietrze, spaliny unoszą się w wyniku naturalnej konwekcji . Ze względu na wysoką temperaturę mają mniejszą gęstość niż otaczające powietrze. Jeżeli temperatura spalin jest zbyt niska lub spaliny w ciągu kominowym ochładzają się zbyt szybko, konwekcja zatrzymuje się i gazy nie wypływają. Zbyt dużemu wychłodzeniu można zapobiec dzięki izolowanemu kominowi.

Wymiary komina

Na ciąg kominowy wpływa również wysokość i średnica komina. Ciśnienie spada bardzo szybko, gdy całkowita wysokość jest niska, a nominalne szerokości są zbyt duże. W kominie nie ma wystarczającego ciągu i piec nie pali się prawidłowo. Z drugiej strony ciągi zbyt wysokie i zbyt wąskie powodują, że ciąg kominowy jest zbyt wysoki. Piec następnie zasysa zbyt dużo powietrza do spalania, powodując szybsze spalanie drewna.

Różnica temperatur

Ważna jest również różnica temperatur pomiędzy komorą spalania a otoczeniem. Jeśli słońce bardzo mocno nagrzeje czapę komina, może się ona przewrócić. Wtedy w górnej części komina jest cieplej niż w komorze spalania i konwekcja się odwraca. Oznacza to, że spaliny nie są prawidłowo odprowadzane. Kominek bardzo źle się pali i dymi.

Obliczanie i mierzenie ciągu kominowego: Tak to działa

Aby Twój piec, kocioł grzewczy lub kominek działał prawidłowo, ekspert musi obliczyć ciąg kominowy. Stare przewody kominowe, które sprawdzały się do starszych palenisk, dzisiaj nadają się do renowacji, zwykle do wykonania frezowania i zamontowania wkładu kominowego. Najważniejszym wymogiem jest zharmonizowanie ciśnienia i temperatury. Ciąg kominowy musi wytworzyć tak silne ssanie, aby powstałe spaliny mogły być niezawodnie odprowadzane na zewnątrz poprzez kanały spalinowe. Należy jednak unikać nadmiernego wychłodzenia np. przez zastosowanie zbyt wysokich kominów w stosunku do stosowanego kotła grzewczego. Ponieważ w pewnych okolicznościach pozwala to na kondensację pary wodnej w spalinach, co ostatecznie może prowadzić nawet do powstania nadmiernej ilości sadzy na brzegach komina.

słaby ciąg w kominie
słaby ciąg w kominie

Przy obliczaniu ciągu kominowego fachowcy potrzebują m.in. następujących informacji z pieca:

  • Nominalna moc cieplna w kilowatach
  • Temperatura spalin w stopniach Celsjusza
  • przepływ masowy spalin z pieca,

W przypadku problemów z piecem należy zmierzyć ciąg kominowy

Jeśli palenisko w kotłowni nie pali się prawidłowo, kominiarze mogą zmierzyć ciąg kominowy. Jest to możliwe dzięki wysokiej jakości urządzeniom pomiarowym, które rejestrują różnicę ciśnień w kominie. Badanie ciągu kominowego pokazuje, czy wszystkie wartości odpowiadają zamierzonemu zakresowi i pomaga znaleźć problemy związane z cugiem w kominie. Taki pomiar zawsze się opłaca, gsy:

  • paliwo zawsze dopala się za szybko
  • temperatury w komorze spalania są za wysokie
  • spaliny dostają się do salonu

Jak poprawić ciąg w kominie?

Jeśli ciąg kominowy jest zbyt niski, spaliny nie będą wypływać w pożądany sposób. Ogień nie może zostać rozpalony, powstaje dużo dymu, a opary mogą nawet dostać się do pomieszczenia, w którym znajduje się instalacja. W takich przypadkach pomocne może być zmniejszenie średnicy komina. Eksperci wstawiają nowy wkład do istniejącego kanału kominowego.

poprawa ciągu w starym kominie
poprawa ciągu w starym kominie

Pomocne może być również skrócenie komina lub komina. Jeśli średnica jest zbyt duża, spaliny muszą pokonać krótszą odległość. Mniej wychładzają się, a w kominie jest większy ciąg.

Jednak zbyt niskie kominy mogą również powodować zbyt mały ciąg. Na przykład, gdy dwa źródła spalin są podłączone do jednego komina. W takim przypadku przedłużenie komina zwiększa wydajność komina, aby móc bezpiecznie odprowadzić na zewnątrz większą ilość spalin.

Jeśli Twój piec potrzebuje tylko niewielkiej pomocy w fazie nagrzewania, może pomóc również wyciąg kominowy. To mały wentylator, który znajduje się u wylotu komina. Wysysa powietrze z komina i zapewnia, że ​​piec działa zdecydowanie sprawniej, jednak wiąże się to z poborem prądu.

Sugestie dotyczące poprawy ciągu w kominie:

ProblemPrzyczynaRozwiązanie
Słaby ciąg w kominieZbyt niska temperaturaPodnieść temperaturę spalin, np. przez używanie suchego drewna lub zwiększenie izolacji komina.
Zbyt krótki kominWydłużenie komina, aby zwiększyć ciąg.
Zablokowanie przewoduRegularne czyszczenie komina z sadzy i innych zanieczyszczeń.
Niewłaściwa konstrukcjaPrzebudowa komina zgodnie z normami budowlanymi i zaleceniami specjalistów.
Zbyt silny ciąg w kominieZbyt wysoki kominZastosowanie regulatora ciągu komina.
Zbyt duże przekroje przewodówDostosowanie przekroju przewodu do mocy grzewczej urządzenia.
Wpływ warunków atmosferycznychWiatr, zmiany ciśnieniaMontaż daszka kominowego lub deflektora, aby zminimalizować wpływ warunków zewnętrznych.
Nierównomierny ciągNieszczelnościUszczelnienie komina i przewodów wentylacyjnych.
Wpływ innych urządzeńZastosowanie niezależnych przewodów kominowych dla różnych urządzeń grzewczych.
Wpływ zabudowyOtaczające budynkiZwiększenie wysokości komina powyżej przeszkód, takich jak sąsiednie budynki.
Sugestie dotyczące poprawy ciągu w kominie

Pamiętaj, że każda sytuacja może wymagać indywidualnej oceny przez specjalistę. W przypadku problemów z kominem zawsze warto skonsultować się z doświadczonym kominiarzem lub inżynierem budowlanym. Usługi tego typu oferuje Firma Frez-Daw, pełna oferta firmy znajduje się pod adresem: https://frez-daw.pl/ . Frezowanie komina wykonujemy na terenie wielu miast w województwie śląskim, takich jak Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Węgierska Górka, Będzin, Bielsko Biała, Toszek, Pyskowice, Bytom, Szałsza, Brenna, Goczałkowice-Zdrój, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Koziegłowy, Kroczyce, Łaziska Górne, Lubliniec, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Mikołów, Milówka, Morsko, Mysłowice, Myszków, Ogrodzieniec, Orzesze, Piekary Śląskie, Pilica, Podzamcze, Porąbka, Poraj, Opole, Strzelce Opolskie, Przeczyce, Pszczyna, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Szczyrk, Szczekociny, Wisła, Wodzisław Śląski, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Żarki Letnisko, Zawiercie, Zwardoń, Żywiec. Frezowanie kominów z Firmą Frez-Daw to pewność wysokiej jakości wykonanych usług.

Oceń: