Nowoczesne systemy kominowe to zmieniające się technologie, materiały i narzędzia, ale nikt jak na razie nie wynalazł kominów opalanych bez sadzy. W niektórych proces ten przebiega szybciej, w innych wolniej, ale regularnie czyszczone kominy nie tylko zapewniają lepszy ciąg, ale także unikają ryzyka pożaru.

Znaczenie i częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych

Standardowo zaleca się czyszczenie komina co najmniej 2-3 razy w roku. Należy jednak wziąć pod uwagę stan konkretnego komina. Częstotliwość czyszczenia komina determinuje wiele czynników – jego średnica, wysokość, materiały z jakich wykonany jest komin, jakim urządzeniem grzewczym ogrzewamy dom – kocioł na paliwo stałe, kominek, jakie paliwo spalamy oraz wiele innych szczegółów. Pożar sadzy w nieoczyszczonym kominie może zapalić drewniane konstrukcje lub inne łatwopalne materiały wokół komina. Gdy sadza się zapali, osiągnięta zostanie bardzo wysoka temperatura około 1000 ° C, istnieje ryzyko, że komin od wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia może pęknąć i zapaść się. Dlatego zalecamy regularne sprawdzanie komina i wizualne sprawdzanie, czy nie jest pęknięty .

czyszczenie komina od góry i od dołu
czyszczenie komina od góry i od dołu

Zapobieganie osadzaniu się sadzy w przewodach kominowych

Najlepiej w ogóle nie dopuścić do zabrudzenia komina lub ograniczyć go do minimum. Osoby opalające drewnem powinny pamiętać, że bardzo ważne jest dobre wysuszenie drewna, także drewna kominkowego, gdyż spalanie mokrego paliwa spowoduje szybsze tworzenie się warstwy sadzy w kominie. Warto zauważyć, że przy spalaniu drewnem liściastym kominy zużywają się znacznie mniej niż przy spalaniu drewnem iglastym. Komin jest najbardziej zanieczyszczony sadzą, jeśli palisz węglem, a przy opalaniu gazem będzie najmniejszy.

Czyszczenie komina można ułatwić instalując wkład ceramiczny, ponieważ na jego gładkich ściankach osadza się sadza – troszkę łatwiej się go czyści, a komin dłużej pozostaje czysty. W kominie bez wkładu kominowego, sadza gromadzi się w jego narożach, pęknięciach, co utrudnia dotarcie do nich.

Czyszczenie przewodów kominowych

Komin można czyścić od góry, wspinając się po dachu, lub od dołu. Główna różnica między czyszczeniem od góry i od dołu polega na tym, że w pierwszym przypadku trzeba wspiąć się na dach, który zwykle nie nadaje się dla kominiarzy, a przy złej pogodzie jest również ślisko, mokro, oblodzony i zaśnieżony. Dlatego czyszczenie od góry jest często niemożliwe. Jednak za pomocą elastycznych patyczków, które mogą osiągnąć wszystkie zagięcia, komin można wyczyścić od dołu nie gorzej niż od góry. Jest to metoda bardzo mało popularna.

Oceń: